• Wisdom Trail

Wisdom Trail District Leadership

Wisdom Trail District Leadership

Key 3

District Executive: TBA
District Chairman: Marcus Ludwig
District Commissioner: Suzie McKown

District Committee

The Wisdom Trail District Committee is responsible for carrying out four standard functions in support of units within the district: membership, finance, program, and unit service.

The membership function strives for growth through the organization of new Scouting units and growth through new members joining existing units.

The finance function ensures that the district provides its fair share of funds to the total council operating budget.

The program function concentrates on helping Scouting units with camp promotion; special activities, including community service; training adult volunteers; and youth advancement and recognition.

The unit service function provides direct coaching and consultation by district volunteers for unit adults to help ensure the success of every Scouting unit.

The membership, finance, and program functions are carried out by members of the district committee. The unit service function is carried out by the commissioner staf

Finance Chair Mike Schepps
FOS Community Chair Richard Ray
FOS Family Chair Catherine McKinney
District Vice Chairman LDS David Patterson
   
Activities Chair Vacant
Cub-O-Ree Derek Wirgau
Fishing Derby Vacant
Scouting for Food Melissa Bowers
Camp Cards Betty George
Popcorn Kernel Esther Jasso
Day Camp Director Debbie Smith
Day Camp Program Director Don Heinen
Religious Emblem Jeff Conrad
Advancement Chair Ed Darrell
Eagle Ed Darrell
Scouts Vacant
Cub Scouts Vacant
Venturing George DeLacerda
LDS David Griesinger
LDS Agnes Monzingo
Camping Chair Tim Raven
Order of the Arrow Advisor Andy Easterling
Fall Camporee District Committee
Webelos N Woods District Committee
Spring Camporee District Committee
Membership Chair Vacant
Publicity & Marketing Chair Tammy Schriver
Webmaster Joel Porter
Risk Management Chair Cindy Lopez
Training Chair Tanya Hill
BALOO Training Coordinator Vacant
IOLS Training Coordinator Vacant
Oak Leaf Skills Coordinator Brian McGinley
District Nominating Chair Don Perkins
Committee Members at Large Melody Geurin
  Olivia Alexander
  James Artis
  George DeLacerda
  Stephen Emerick
  Lizla Emerick
  Bettie George
  Tony Gibson
  Brian Henson
  Santiago Jimenez
  Ashley Kinney
  Richard Kinney
  Laura Lacross
  Agnes Monzingo  
  Denis McConduitt
  Robert Reitz
   
Wisdom Trail Commissioners  
District Commissioner Suzie McKown
Asst DC - Ed Darrell
Asst DC - Dan Reel
Unit Commissioners  
  Scott Anderson
  Melissa Attaway
  Donald Buchanan
  David Largent
  Brian McGinley
  Gregg McKinney
  Tim Skidmore
Boy Scout Roundtable Commissioner Joel Porter
Cub Scout Roundtable Commissioner Ashley Kinney
Venturing Roundtable Commissioner